Ať už je bílá považovaná za barvu nebo nebarvu, je to symbol. Představuje naději, nevinnost, čistotu a jasnost. Při pohledu na ni se v člověku rozlévá klid a příjemná chladivá svěžest. Pro tyto své vlastnosti je tato barva-nebarva velmi oblíbená a moderní, nalézt ji můžete na spotřebičích, kobercích, nábytku, oblečení,… zkrátka na všem možném. Je to proto, že dává naprosto originální podobu naprosto každému předmětu, který se do ní zahalí.
V interiéru je bílá barva svěží a vzdušná, prostor je opticky větší a ve správné kombinaci s dalšími barvami nebo prvky jako je sklo či dřevo, vypadá bílá barva velmi elegantně. Dokonce i takové rozměrné kusy nábytku, jako je třeba šatní skříň, vypadají v bílé barvě skoro nevinně a prostě.
Bílé šatní skříně jsou skvělou volbou do každé ložnice nebo chodby, ať už se typově rozhodnete pro jakoukoliv variaci šatní skříně. Šatní skříň totiž může disponovat mnohem více aspekty, než je jenom bílá barva.
Velikost a typ šatní skříně
Rozměry skříně by měly být dány především tím, kolik oblečení máte, popřípadě kolik místa potřebujete k jeho skladování. Nejzákladnější velikostí je dvoukřídlá skříň, kterou lze buď otevírat dvířky, nebo posuvnými stěnami.
Šatní skříň o dvou „sloupcích“ obvykle disponuje za jedněmi dvířky několika poličkami, kam se vám vejdou poskládané komínky oděvů. Pod poličkami mohou být šuplíky. Druhá část je potom určena pro tyč, na kterou lze zavěsit ramínka s oblečením, které potřebuje viset, aby k něčemu vypadalo. Především v rodině nebo početnější domácnosti je ale taková skříň jen jednohubkou.
Bílá ale naštěstí sluší i větším skříním, které mohou mít tři nebo dokonce čtyři sloupečky uvnitř. Do nich se potom vejde mnohem více oblečení, které se nezmačká ani jinak nepoškodí. Jak již bylo řečeno, velikost skříně by se měla odvíjet především od toho, kolik toho do ní potřebujete dát. Je totiž zbytečné, aby vaše džíny visely na ramínku, nebo naopak sako bylo složené na poličce. Typově je dobré, když má skříň všechny tři typy odkládacího prostoru – tedy poličky, šuplíky i tyč na zavěšení.
Bílá barva v kombinaci
Výhodou bílé barvy je, že je lze sladit naprosto k čemukoliv a kamkoliv. Je jedno, jestli vaše ložnice je laděná do skandinávského stylu, do podoby srubu nebo pokoje pro princezny, protože všechny tyhle styly lze doplnit originální bílou šatní skříní. Bílá vypadá velmi dobře v kombinaci s jakoukoliv barvou, protože tmavé barvy zesvětluje a přitom jim kontrastuje, světlejší ji potom doplňují.
Podobně to funguje také s jinými dekory, jako je například dřevo. Přírodní struktura dřeva doplněná o bílou část je elegantní variace pro tak těžkopádný nábytek, jako je šatní skříň. Tak jako tak je ale určitě lepší nemíchat a nekombinovat příliš, to znamená, že naprosto bohatě postačí bílá barva a k ní jeden doplněk. Ačkoliv by se to potom mohlo zdát jako třetí nevítaný prvek, tak sklo skvěle tuto kombinaci dvou barev může doplnit. Sklo nemá žádnou barvu, tudíž ho lze i do té směsice přidat naprosto bez problémů.
Šatní skříň v bílém provedení, doplněná ještě o skleněnou plochu představuje kreativní vypodobnění jinak rozměrné, ale přesto nutné šatní skříně. Jděte to na to stylově a nebojte se s bílou experimentovat.
Nevýhody bílé šatní skříně
I když je bílá šatní skříň opravdu bílá, nemá jenom pozitivní vlastnosti, jak by se mohlo na první pohled zdát. Protože jak se říká, nic není černobílé, takže ani šatní skříň není tak úplně bílá. A to je jedna z negativních věcí, kterou v sobě tento kus nábytku schovává. Bílá se může po nějakém čase zašpinit, může zežloutnout nebo naopak zešedivět. Kromě toho je na ní všechno vidět – každá šmouha, každá nečistota. Jediné, co skvěle kryje, jsou nerovnosti.
Vzhledem k tomu, že v ložnici ale není moc příležitostí, jak bílou barvu zašpinit, nemusíte si s tímto negativním aspektem příliš lámat hlavu.